Pracowita Prowincja

Wernisaż wystawy: 7 sierpnia, godz. 18.00. STARY DWORZEC w Zbąszyniu

Na STARYM DWORCU w Zbąszyniu zaprezentujemy w sierpniu i wrześniu kolejne fotografie z kolekcji szklanych negatywów Fundacji TRES. Na potrzeby tej wystawy dokonaliśmy selekcji dorobku lokalnego fotografa Constantego Sikorskiego i pokazujemy fragment, który tematycznie skupia się wokół zawodów, zajęć i profesji.

Podstawowym mankamentem zbioru szklanych negatywów z kolekcji Fundacji TRES jest anonimowość ich bohaterów, a często również anonimowość kontekstu, w jakim zdjęcia te były zrobione. Stwarza to oczywiście pole do pomyłek, ale daje też szansę na twórcze spojrzenie na dziedzictwo regionu zachodniej Wielkopolski i pogranicza.

Przełom XIX i XX wieku to czas, w którym zakorzeniona już w nim na dobre fotografia boryka się jeszcze z wieloma konwencjami w prezentowaniu postaci. Ze względów technologicznych nie wykształciła się jeszcze fotografia reportażowa – zdjęcia naświetlano kilka sekund, fotografowano więc świat trochę teatralnie upozowany. Ta estetyzacja i głęboki retusz portretów przekazują nam dziś zniekształcony obraz świata, jednak o kondycji człowieka względem swego wizerunku mówią bardzo wiele. „Uwaga! Proszę się nie ruszać” wołał fotograf do osób pracujących przed obiektywem, sam będąc w tym momencie również w pracy.

Kurator wystawy:
Wojciech Olejniczak

Opracowanie merytoryczne:
Wojciech Olejniczak

Projekt graficzny:
Agnieszka Juraszczyk
Wojciech Olejniczak

Współpraca:
Agnieszka Kwaśnioch
Selena Soprowska
Radosław Wysocki

 

Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego

2459

UDOSTĘPNIONYCH
SZKLANYCH NEGATYWÓW
W KOLEKCJI FUNDACJI TRES

1724

OBIEKTY W INWENTARZU ARCHIWALNYM