Elementarz tradycji Regionu Kozła

Język Elementarza korzysta ze zdjęć archiwalnych, które w autorski sposób przetwarza. Sięgnęliśmy do źródeł starszych niż pamięć kolorowych fotografii.

Oto on, Elementarz tradycji Regionu Kozła.

Wydaliśmy autorską książkę Anny Kaźmierak o zwyczajach mieszkańców 6 miasteczek i kilkunastu wsi na Zachodzie Wielkopolski skupionych w Regionie Kozła. To zupełnie wyjątkowe miejsce, bo tylko tutaj gra się do dziś na kozłach.

O czym opowiada Elementarz?

Z książki, dzieci dowiedzą się więcej o wyjątkowch instrumentach muzycznym. Jak są zbudowane i zdobione. Podpowiemy dzieciom, jak można przebrać się za cymprownika i siwka, jak brzmią słowa w gwarze, z czego wyplata się kosze, jak tańczy się szewczyka. Jak wyglądali najsłynniejsi muzykanci i regionaliści, jakie stroje noszono w Regionie Kozła od święta, a jakie na co dzień.

Jakim językiem mówi książka?

Język elementarza korzysta ze zdjęć archiwalnych, które w autorski sposób przetwarza. Sięgnęliśmy do źródeł starszych niż pamięć kolorowych fotografii. To po to, żeby odejść od sztampowego obrazu kultury wiejskiej, tak często obecnego w bezrefleksyjnym postrzeganiu tradycji. Archiwa ikonograficzne, które cytujemy w książce to kolekcja szklanych negatywów naszej fundacji.

Co to za kolekcja?

Kolekcja szklanych negatywów fundacji TRES to kilka tysięcy fotografii wykonanych w Zbąszyniu i okolicach przez Constantego Sikorskiego od końca XIX wieku aż do 1945 roku. Na szklanych negatywach utrwalone zostało życie odświętne i codzienne dawnych mieszkańców Regionu Kozła.

A co z czasami powojennymi?
Elementarz uczy i o nich. Żyło wtedy wiele postaci, które miały ogromne znaczenie dla lokalnej tradycji. Ich portrety czerpiemy z dorobku fotografa Kazimierza Olejniczaka.

Czym jest elementarz?
Jest to zbiór ilustrowanych zadań. Rysunki wykonane w stylu możliwie prostym, prawie dziecięcym i prawie ludowym. Ponieważ książka jest przeznaczona dla najmłodszych dzieci, jest tu mało tekstu, a dużo aktywności. Zadania są otwarte. Polegają na rysowaniu, mazaniu, uzupełnianiu, kopiowaniu, kolorowaniu, wyszukiwaniu. Jednym słowem - na zabawie, w której przemycamy elementy wiedzy o tradycji regionu.

Premiera książki 30 września 2017
Premiera książki odbyła się podczas 43. Biesiady Koźlarskiej – najważniejszej imprezy integrującej środowisko lokalnych muzyków i wielbicieli tradycji Regionu Kozła. Podczas premiery można było spotkać się z autorką książki Anną Kaźmierak i uczestniczyć w działaniach plastycznych prowadzonych przez Agatę Marchlewicz. Każdy uczestnik otrzymał bezpłatny egzemplarz Elementarza tradycji Regionu Kozła. Premiera książki okazała się sukcesem frekfencyjnym i jak sądzimy również artystyczno-towarzyskim. Powstały znakomite twórcze interpretacje młodych artystów.

Udostępnienie książki
Publikacja jest udostępniona na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Polska. Plik można pobrać TUTAJ

Udostępnienie scenariusza
Opracowany w ramach projektu scenariusz można wykorzystwać do pracy podczas zajęć przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Plik scenarusza do pobrania TUTAJ

Spotkania z Elementarzem w przedszkolach Regionu Kozła
Elementarz tadycji Regionu Kozła będzie teraz prezentowany w 4 przedszolach w regionie. Podczas zabaw teatralno-muzycznych pokażemy dzieciom i nauczycielom przedszkolnym jak można interesująco bawić się i uczyć, wykorzystując wątki zawarte w naszym Elementarzu tradycji regionu Kozła.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra".

 

Mówią i piszą o Elementarzu...

Kulturaludowa.pl

polskailustracjadladzieci.pl

Muzyczna Scena Tradycji Radiowego Centrum Kultury

muzykatradycyjna.pl

Region Kozła - Lokalna Grupa Działania
 

 

2459

UDOSTĘPNIONYCH
SZKLANYCH NEGATYWÓW
W KOLEKCJI FUNDACJI TRES

1724

OBIEKTY W INWENTARZU ARCHIWALNYM