Katalog: Wielkopolska wieś

Constanty Sikorski usługi fotograficzne wykonywał na dość znacznym obszarze. Przez długi czas był jedynym fotografem działającym w Zbąszyniu i okolicach.
W katalogu Wielkopolska wieś znalazły się fotografie wykonane w plenerze jak i w atelier. 
Kluczem do takiej zawartości katalogu są stroje ludowe oraz charakterystyczny zestaw instrumentów muzycznych występujących na tym terenie i lokalizacja wykonanych poza miastem fotografii. Są też portrety wykonane w atelier. Tutaj kierowaliśmy się subiektywną definicją “wiejskiego typu” portretowanej osoby.
 
Zdjęcia zbiorowe wykonywane na ślubach mają wyjątkową wartość. Po 1945 roku, z upływem czasu, maleje ilość kobiet w koronkowych nakryciach łowy, a biały kozioł weselny co raz częściej ustępuje miejsca akordeonowi. Nie możemy przypisać fotografii z okresu po wojennego Constantemu (najprawdopodobniej zmarł w 1945 roku). Czy wykonał je Kazimierz Olejniczak? a może inni działający w Zbąszyniu wtedy fotografowie? (Sołtysik lub Zimny) 
 
Jak dalece odświętny strój ludowy był elementem życia polskiej społeczności w Wielkopolsce, świadczy jego obecność na uroczystościach o charakterze religijnym realizowanych w tradycji rzymsko-katolickiej. 
Uroczystości skupione wokół społeczności ewangelickiej mają zupełnie inny charakter. 
W Izbie Pamięci w Dąbrówce Wlkp. zachował się Reisepass kobiety w strojach ludowym.

2459

UDOSTĘPNIONYCH
SZKLANYCH NEGATYWÓW
W KOLEKCJI FUNDACJI TRES

1724

OBIEKTY W INWENTARZU ARCHIWALNYM